    Vishay Sprague 595D107X96R3C2W
    Part No.:
    595D107X96R3C2W
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2812 (7132 Metric)
    Description:
    CAP TANT 100UF 10% 6.3V 2812
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTAMOUNT™, 595D
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    100 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    200mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    0.110" (2.80mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    C
    Ratings:
    Features:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order 595D107X96R3C2W on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the 595D107X96R3C2W price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of 595D107X96R3C2W?
    Image 595D107X96R3C2W
    Part Number 595D107X96R3C2W
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTAMOUNT™, 595D
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 100 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Conformal Coated
    ESR (Equivalent Series Resistance) 200mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) 0.110" (2.80mm)