    Vishay Vitramon CDR31BP471BJWSAT
    Part No.:
    CDR31BP471BJWSAT
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCDR31BP471BJWSAT.pdf
    Description:
    CAP CER 470PF 100V BP 0805
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    Military, MIL-PRF-55681, CDR31
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Capacitance:
    470 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    BP
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Failure Rate:
    S (0.001%)
    Package / Case:
    0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.051" (1.30mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CDR31BP471BJWSAT on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CDR31BP471BJWSAT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CDR31BP471BJWSAT?
    Image CDR31BP471BJWSAT
    Part Number CDR31BP471BJWSAT
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series Military, MIL-PRF-55681, CDR31
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 470 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient BP
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Applications High Reliability
    Failure Rate S (0.001%)
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.051" (1.30mm)