    Vishay Vitramon GA0402Y103KXJAP31G
    Part No.:
    GA0402Y103KXJAP31G
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDGA0402Y103KXJAP31G.pdf
    Description:
    CAP CER 10000PF 16V X7R 0402
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    GA
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    10000 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.024" (0.60mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order GA0402Y103KXJAP31G on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the GA0402Y103KXJAP31G price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of GA0402Y103KXJAP31G?
    Image GA0402Y103KXJAP31G
    Part Number GA0402Y103KXJAP31G
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series GA
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 10000 pF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.024" (0.60mm)