    Vishay Sprague TM3D227K6R3EBA
    Part No.:
    TM3D227K6R3EBA
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Category:
    Tantalum Capacitors
    Package:
    2917 (7343 Metric)
    Description:
    CAP TANT 220UF 10% 6.3V 2917
    Manufacturer:
    Vishay Sprague
    Series:
    TANTAMOUNT™, TM3
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    220 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    6.3 V
    Type:
    Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance):
    600mOhm
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp.:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Size / Dimension:
    0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max):
    0.122" (3.10mm)
    Lead Spacing:
    Manufacturer Size Code:
    D
    Ratings:
    Features:
    High Reliability
    Failure Rate:
    Grade:
    Qualification:
    Category:
    Tantalum Capacitors
    1. How to order TM3D227K6R3EBA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the TM3D227K6R3EBA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of TM3D227K6R3EBA?
    Image TM3D227K6R3EBA
    Part Number TM3D227K6R3EBA
    Manufacturer Vishay Sprague
    Series TANTAMOUNT™, TM3
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 220 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 6.3 V
    Type Molded
    ESR (Equivalent Series Resistance) 600mOhm
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Lifetime @ Temp. -
    Mounting Type Surface Mount
    Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
    Height - Seated (Max) 0.122" (3.10mm)