    Vishay Vitramon VJ0201A220FXACW1BC
    Part No.:
    VJ0201A220FXACW1BC
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0201A220FXACW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 22PF 50V C0G/NP0 0201
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ W1BC, 0201
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    22 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension:
    0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.013" (0.33mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0201A220FXACW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0201A220FXACW1BC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0201A220FXACW1BC?
    Image VJ0201A220FXACW1BC
    Part Number VJ0201A220FXACW1BC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ W1BC, 0201
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 22 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0201 (0603 Metric)
    Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.60mm x 0.30mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.013" (0.33mm)