    Vishay Vitramon VJ0402A470FXACW1BC
    Part No.:
    VJ0402A470FXACW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0402A470FXACW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 47PF 50V C0G/NP0 0402
    Capacitance:
    47 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0402A470FXACW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0402A470FXACW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0402A470FXACW1BC?
    Image VJ0402A470FXACW1BC
    Part Number VJ0402A470FXACW1BC
    Product Status Active
    Capacitance 47 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)