    Vishay Vitramon VJ0402A470FXQCW1BC
    Part No.:
    VJ0402A470FXQCW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0402A470FXQCW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 47PF 10V C0G/NP0 0402
    Capacitance:
    47 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0402A470FXQCW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0402A470FXQCW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0402A470FXQCW1BC?
    Image VJ0402A470FXQCW1BC
    Part Number VJ0402A470FXQCW1BC
    Product Status Active
    Capacitance 47 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)