    Vishay Vitramon VJ0402Y561MXQCW1BC
    Part No.:
    VJ0402Y561MXQCW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0402Y561MXQCW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 10V X7R 0402
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0402Y561MXQCW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0402Y561MXQCW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0402Y561MXQCW1BC?
    Image VJ0402Y561MXQCW1BC
    Part Number VJ0402Y561MXQCW1BC
    Product Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)