    Vishay Vitramon VJ0402Y562MXQCW1BC
    Part No.:
    VJ0402Y562MXQCW1BC
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0402Y562MXQCW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 5600PF 10V X7R 0402
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ W1BC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    5600 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    10V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension:
    0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.022" (0.55mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0402Y562MXQCW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0402Y562MXQCW1BC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0402Y562MXQCW1BC?
    Image VJ0402Y562MXQCW1BC
    Part Number VJ0402Y562MXQCW1BC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ W1BC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 5600 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 10V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0402 (1005 Metric)
    Size / Dimension 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.022" (0.55mm)