    Vishay Vitramon VJ0603A1R8BXJCW1BC
    Part No.:
    VJ0603A1R8BXJCW1BC
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0603A1R8BXJCW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 1.8PF 16V C0G/NP0 0603
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ W1BC
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1.8 pF
    Tolerance:
    ±0.1pF
    Voltage - Rated:
    16V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.034" (0.87mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0603A1R8BXJCW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0603A1R8BXJCW1BC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603A1R8BXJCW1BC?
    Image VJ0603A1R8BXJCW1BC
    Part Number VJ0603A1R8BXJCW1BC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ W1BC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 1.8 pF
    Tolerance ±0.1pF
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)