    Vishay Vitramon VJ0603A271GXACW1BC
    Part No.:
    VJ0603A271GXACW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0603A271GXACW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 270PF 50V C0G/NP0 0603
    Series:
    VJ W1BC
    Capacitance:
    270 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.034" (0.87mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0603A271GXACW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0603A271GXACW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603A271GXACW1BC?
    Image VJ0603A271GXACW1BC
    Part Number VJ0603A271GXACW1BC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ W1BC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 270 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)