    Vishay Vitramon VJ0603A560FLCAJ32
    Part No.:
    VJ0603A560FLCAJ32
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0603A560FLCAJ32.pdf
    Description:
    CAP CER 56 PF 200V NP0(C0G) 0603
    Series:
    VJ Pb-Bearing
    Capacitance:
    56 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    200V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.038" (0.97mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0603A560FLCAJ32 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0603A560FLCAJ32 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603A560FLCAJ32?
    Image VJ0603A560FLCAJ32
    Part Number VJ0603A560FLCAJ32
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ Pb-Bearing
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 56 pF
    Tolerance ±1%
    Voltage - Rated 200V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features High Temperature
    Ratings AEC-Q200
    Applications Automotive
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)