    Vishay Vitramon VJ0603Y183KXJAP
    Part No.:
    VJ0603Y183KXJAP
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0603Y183KXJAP.pdf
    Description:
    CAP CER 0.018UF 16V X7R 0603
    Series:
    VJ
    Capacitance:
    0.018 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.038" (0.97mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0603Y183KXJAP on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0603Y183KXJAP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603Y183KXJAP?
    Image VJ0603Y183KXJAP
    Part Number VJ0603Y183KXJAP
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.018 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.038" (0.97mm)