    Vishay Vitramon VJ0603Y273MXAPW1BC
    Part No.:
    VJ0603Y273MXAPW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0603Y273MXAPW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 0.027UF 50V X7R 0603
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.034" (0.87mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0603Y273MXAPW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0603Y273MXAPW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603Y273MXAPW1BC?
    Image VJ0603Y273MXAPW1BC
    Part Number VJ0603Y273MXAPW1BC
    Product Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)