    Vishay Vitramon VJ0603Y823KXJPW1BC
    Part No.:
    VJ0603Y823KXJPW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0603Y823KXJPW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 0.082UF 16V X7R 0603
    Series:
    VJ W1BC
    Capacitance:
    0.082 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    16V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.034" (0.87mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0603Y823KXJPW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0603Y823KXJPW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0603Y823KXJPW1BC?
    Image VJ0603Y823KXJPW1BC
    Part Number VJ0603Y823KXJPW1BC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ W1BC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.082 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0603 (1608 Metric)
    Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.034" (0.87mm)