    Vishay Vitramon VJ0805A102JXJPW1BC
    Part No.:
    VJ0805A102JXJPW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0805A102JXJPW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 1000PF 16V C0G/NP0 0805
    Capacitance:
    1000 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    16V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0805A102JXJPW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0805A102JXJPW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0805A102JXJPW1BC?
    Image VJ0805A102JXJPW1BC
    Part Number VJ0805A102JXJPW1BC
    Product Status Active
    Capacitance 1000 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 16V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)