    Vishay Vitramon VJ0805D911MXAAR
    Part No.:
    VJ0805D911MXAAR
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0805D911MXAAR.pdf
    Description:
    CAP CER 910PF 50V C0G/NP0 0805
    Series:
    VJ HIFREQ
    Capacitance:
    910 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0805D911MXAAR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0805D911MXAAR price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0805D911MXAAR?
    Image VJ0805D911MXAAR
    Part Number VJ0805D911MXAAR
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ HIFREQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 910 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)