    Vishay Vitramon VJ0805Y473KXXCW1BC
    Part No.:
    VJ0805Y473KXXCW1BC
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0805Y473KXXCW1BC.pdf
    Description:
    CAP CER 0.047UF 25V X7R 0805
    Series:
    VJ W1BC
    Capacitance:
    0.047 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    25V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.90mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0805Y473KXXCW1BC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0805Y473KXXCW1BC price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0805Y473KXXCW1BC?
    Image VJ0805Y473KXXCW1BC
    Part Number VJ0805Y473KXXCW1BC
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ W1BC
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.047 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 25V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.035" (0.90mm)