    Vishay Vitramon VJ0805Y561MXAMP
    Part No.:
    VJ0805Y561MXAMP
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ0805Y561MXAMP.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 50V X7R 0805
    Series:
    VJ
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    50V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.057" (1.45mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ0805Y561MXAMP on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ0805Y561MXAMP price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ0805Y561MXAMP?
    Image VJ0805Y561MXAMP
    Part Number VJ0805Y561MXAMP
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 0805 (2012 Metric)
    Size / Dimension 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.057" (1.45mm)