    Vishay Vitramon VJ1111D111GXRAJ
    Part No.:
    VJ1111D111GXRAJ
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1111D111GXRAJ.pdf
    Description:
    CAP CER 110PF 1.5KV C0G/NP0 1111
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ QUAD HIFREQ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    110 pF
    Tolerance:
    ±2%
    Voltage - Rated:
    1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    High Q, Low Loss
    Ratings:
    Applications:
    RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1111 (2828 Metric)
    Size / Dimension:
    0.117" L x 0.110" W (2.98mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.102" (2.59mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1111D111GXRAJ on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1111D111GXRAJ price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1111D111GXRAJ?
    Image VJ1111D111GXRAJ
    Part Number VJ1111D111GXRAJ
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ QUAD HIFREQ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 110 pF
    Tolerance ±2%
    Voltage - Rated 1500V (1.5kV)
    Temperature Coefficient C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features High Q, Low Loss
    Ratings -
    Applications RF, Microwave, High Frequency
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1111 (2828 Metric)
    Size / Dimension 0.117" L x 0.110" W (2.98mm x 2.79mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.102" (2.59mm)