    Vishay Vitramon VJ1808Y561JBGAT4X
    Part No.:
    VJ1808Y561JBGAT4X
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1808Y561JBGAT4X.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 1KV X7R 1808
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1808Y561JBGAT4X on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1808Y561JBGAT4X price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1808Y561JBGAT4X?
    Image VJ1808Y561JBGAT4X
    Part Number VJ1808Y561JBGAT4X
    Product Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Package / Case 1808 (4520 Metric)
    Size / Dimension 0.186" L x 0.080" W (4.72mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)