    Vishay Vitramon VJ1812Y181JBEAT4X
    Part No.:
    VJ1812Y181JBEAT4X
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1812Y181JBEAT4X.pdf
    Description:
    CAP CER 180PF 500V X7R 1812
    Series:
    VJ OMD
    Capacitance:
    180 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    500V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Open Mode, Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1812Y181JBEAT4X on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1812Y181JBEAT4X price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1812Y181JBEAT4X?
    Image VJ1812Y181JBEAT4X
    Part Number VJ1812Y181JBEAT4X
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ OMD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 180 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Open Mode, Soft Termination
    Ratings -
    Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)