    Vishay Vitramon VJ1812Y222JXGAT
    Part No.:
    VJ1812Y222JXGAT
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1812Y222JXGAT.pdf
    Description:
    CAP CER 2200PF 1KV X7R 1812
    Series:
    VJ
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1812Y222JXGAT on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1812Y222JXGAT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1812Y222JXGAT?
    Image VJ1812Y222JXGAT
    Part Number VJ1812Y222JXGAT
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)