    Vishay Vitramon VJ1812Y273JBGAT4X
    Part No.:
    VJ1812Y273JBGAT4X
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1812Y273JBGAT4X.pdf
    Description:
    CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
    Series:
    VJ OMD
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Open Mode, Soft Termination, High Voltage
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Size / Dimension:
    0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1812Y273JBGAT4X on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1812Y273JBGAT4X price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1812Y273JBGAT4X?
    Image VJ1812Y273JBGAT4X
    Part Number VJ1812Y273JBGAT4X
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ OMD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Open Mode, Soft Termination, High Voltage
    Ratings -
    Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)