    Vishay Vitramon VJ1812Y273JXGAT
    Part No.:
    VJ1812Y273JXGAT
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1812Y273JXGAT.pdf
    Description:
    CAP CER 0.027UF 1KV X7R 1812
    Series:
    VJ
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    1000V (1kV)
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Applications:
    General Purpose
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1812Y273JXGAT on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1812Y273JXGAT price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1812Y273JXGAT?
    Image VJ1812Y273JXGAT
    Part Number VJ1812Y273JXGAT
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.027 µF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 1000V (1kV)
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)