    Vishay Vitramon VJ1812Y561JBEAT4X
    Part No.:
    VJ1812Y561JBEAT4X
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1812Y561JBEAT4X.pdf
    Description:
    CAP CER 560PF 500V X7R 1812
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ OMD
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    560 pF
    Tolerance:
    ±5%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Open Mode, Soft Termination
    Ratings:
    Applications:
    SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension:
    0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1812Y561JBEAT4X on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1812Y561JBEAT4X price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1812Y561JBEAT4X?
    Image VJ1812Y561JBEAT4X
    Part Number VJ1812Y561JBEAT4X
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ OMD
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 560 pF
    Tolerance ±5%
    Voltage - Rated 500V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Open Mode, Soft Termination
    Ratings -
    Applications SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1812 (4532 Metric)
    Size / Dimension 0.183" L x 0.126" W (4.65mm x 3.20mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)