    Vishay Vitramon VJ1825Y474MXBAT
    Part No.:
    VJ1825Y474MXBAT
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ1825Y474MXBAT.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 100V X7R 1825
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    100V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension:
    0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ1825Y474MXBAT on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ1825Y474MXBAT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ1825Y474MXBAT?
    Image VJ1825Y474MXBAT
    Part Number VJ1825Y474MXBAT
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 100V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1825 (4564 Metric)
    Size / Dimension 0.177" L x 0.252" W (4.50mm x 6.40mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)