    Vishay Vitramon VJ2008Y121KXUSTX2
    Part No.:
    VJ2008Y121KXUSTX2
    Capacitance:
    120 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low Dissipation Factor
    Ratings:
    X2
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ2008Y121KXUSTX2 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ2008Y121KXUSTX2 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ2008Y121KXUSTX2?
    Image VJ2008Y121KXUSTX2 VJ2008Y121KXUSTX2A
    Part Number VJ2008Y121KXUSTX2 VJ2008Y121KXUSTX2A
    Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
    Series VJ VJ
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 120 pF 120 pF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 250VAC 250VAC
    Temperature Coefficient X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low Dissipation Factor Low Dissipation Factor
    Ratings X2 X2
    Applications Safety Safety
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2008 (5020 Metric) 2008 (5020 Metric)
    Size / Dimension 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm) 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm) 0.086" (2.18mm)