    Vishay Vitramon VJ2008Y151KXUSTX1
    Part No.:
    VJ2008Y151KXUSTX1
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Description:
    MLCC
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    150 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low Dissipation Factor
    Ratings:
    X1
    Applications:
    Safety
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2008 (5020 Metric)
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ2008Y151KXUSTX1 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ2008Y151KXUSTX1 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ2008Y151KXUSTX1?
    Image VJ2008Y151KXUSTX1 VJ2008Y151KXUSTX1A
    Part Number VJ2008Y151KXUSTX1 VJ2008Y151KXUSTX1A
    Manufacturer Vishay Vitramon Vishay Vitramon
    Series VJ VJ
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active
    Capacitance 150 pF 150 pF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 250VAC 250VAC
    Temperature Coefficient X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low Dissipation Factor Low Dissipation Factor
    Ratings X1 X1, Y2
    Applications Safety Safety
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2008 (5020 Metric) 2008 (5020 Metric)
    Size / Dimension 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm) 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm) 0.086" (2.18mm)