    Vishay Vitramon VJ2008Y181KXUSTX1
    Part No.:
    VJ2008Y181KXUSTX1
    Capacitance:
    180 pF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Ratings:
    X1
    Size / Dimension:
    0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ2008Y181KXUSTX1 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ2008Y181KXUSTX1 price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ2008Y181KXUSTX1?
    Image VJ2008Y181KXUSTX1 VJ2008Y181KXUSTX1A
    Part Number VJ2008Y181KXUSTX1 VJ2008Y181KXUSTX1A
    Product Status Active Active
    Capacitance 180 pF 180 pF
    Tolerance ±10% ±10%
    Voltage - Rated 250VAC 250VAC
    Temperature Coefficient X7R X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low Dissipation Factor Low Dissipation Factor
    Ratings X1 X1, Y2
    Size / Dimension 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm) 0.200" L x 0.080" W (5.08mm x 2.03mm)
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm) 0.086" (2.18mm)