    Vishay Vitramon VJ2220Y222MXUSTX2A
    Part No.:
    VJ2220Y222MXUSTX2A
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Description:
    MLCC
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    2200 pF
    Tolerance:
    ±20%
    Voltage - Rated:
    250VAC
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low Dissipation Factor
    Ratings:
    X2
    Applications:
    Safety
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ2220Y222MXUSTX2A on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ2220Y222MXUSTX2A price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ2220Y222MXUSTX2A?
    Image VJ2220Y222MXUSTX2A
    Part Number VJ2220Y222MXUSTX2A
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 2200 pF
    Tolerance ±20%
    Voltage - Rated 250VAC
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C
    Features Low Dissipation Factor
    Ratings X2
    Applications Safety
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.220" L x 0.200" W (5.59mm x 5.08mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)