    Vishay Vitramon VJ2225Y474KXAAT
    Part No.:
    VJ2225Y474KXAAT
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDVJ2225Y474KXAAT.pdf
    Description:
    CAP CER 0.47UF 50V X7R 2225
    Manufacturer:
    Vishay Vitramon
    Series:
    VJ
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.47 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension:
    0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.086" (2.18mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order VJ2225Y474KXAAT on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the VJ2225Y474KXAAT price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of VJ2225Y474KXAAT?
    Image VJ2225Y474KXAAT
    Part Number VJ2225Y474KXAAT
    Manufacturer Vishay Vitramon
    Series VJ
    Packaging Tape & Reel (TR)
    Product Status Active
    Capacitance 0.47 µF
    Tolerance ±10%
    Voltage - Rated 50V
    Temperature Coefficient X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C
    Features -
    Ratings -
    Applications General Purpose
    Failure Rate -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2225 (5763 Metric)
    Size / Dimension 0.220" L x 0.250" W (5.59mm x 6.35mm)
    Height - Seated (Max) -
    Thickness (Max) 0.086" (2.18mm)