UGB18ACTHE3/45.pdf
| Image |  |
| Part Number | UGB18ACTHE3/45 |
| Manufacturer | Vishay General Semiconductor - Diodes Division |
| Series | - |
| Package/Case | TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Active |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | Standard |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 50 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 18A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 9 A |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 30 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 10 µA @ 50 V |
| Operating Temperature - Junction | -65°C ~ 150°C |