WNSC16650CWQ.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of WNSC16650CWQ.
| Image |  |
| Part Number | WNSC16650CWQ |
| Manufacturer | WeEn Semiconductors |
| Series | - |
| Package/Case | TO-247-3 |
| Packaging | Tube |
| Product Status | Obsolete |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Cathode |
| Technology | SiC (Silicon Carbide) Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650 V |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 16A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.7 V @ 8 A |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0 ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 650 V |
| Operating Temperature - Junction | 175°C |