EMH350PS18-01.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of EMH350PS18-01.
| Image |  |
| Part Number | EMH350PS18 | EMH350PS18-01 |
| Manufacturer | XP Power | XP Power |
| Series | EMH (350W) | EMH (350W) |
| Packaging | Box | Box |
| Product Status | Active | Active |
| Type | Open Frame | Open Frame |
| Number of Outputs | 1 | 1 |
| Voltage - Input | 80 ~ 275 VAC | 80 ~ 275 VAC |
| Voltage - Output 1 | 18V | 18V |
| Voltage - Output 2 | - | - |
| Voltage - Output 3 | - | - |
| Voltage - Output 4 | - | - |
| Voltage - Output 5 | - | - |
| Voltage - Output 6 | - | - |
| Current - Output 1 | 19.5 A | 19.5 A |
| Current - Output 2 | - | - |
| Current - Output 3 | - | - |
| Current - Output 4 | - | - |
| Current - Output 5 | - | - |
| Current - Output 6 | - | - |
| Power (Watts) | 350W | 350W |
| Applications | ITE (Commercial), Medical | ITE (Commercial), Medical |
| Voltage - Isolation | 4 kV | 4 kV |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (With Derating) | 0°C ~ 70°C (With Derating) |
| Mounting Type | Chassis Mount | Chassis Mount |
| Size / Dimension | 5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm) | 5.00" L x 3.00" W x 1.43" H (127.0mm x 76.2mm x 36.3mm) |