JCL3048S3V3.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of JCL3048S3V3.
| Image |  |
| Part Number | JCL3048S3V3 |
| Manufacturer | XP Power |
| Series | JCL30 (30W) |
| Package/Case | 7-DIP Module |
| Packaging | Bulk |
| Product Status | Active |
| Type | Isolated Module |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Current - Output (Max) | 5.5A |
| Power (Watts) | 18 W |
| Voltage - Isolation | 1.5 kV |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP |
| Operating Temperature | -40°C ~ 100°C (With Derating) |
| Efficiency | 84% |