    XP Power JSM2548S12
    Part No.:
    JSM2548S12
    Manufacturer:
    XP Power
    Category:
    DC DC Converters
    Package:
    6-DIP Module, 5 Leads
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDJSM2548S12.pdf
    Description:
    DC DC CONVERTER 12V 25W
    Manufacturer:
    XP Power
    Series:
    JSM25 (25W)
    Package/Case:
    6-DIP Module, 5 Leads
    Packaging:
    Tube
    Product Status:
    Active
    Type:
    Isolated Module
    Number of Outputs:
    1
    Voltage - Input (Min):
    36V
    Voltage - Input (Max):
    75V
    Voltage - Output 1:
    12V
    Voltage - Output 2:
    Voltage - Output 3:
    Voltage - Output 4:
    Current - Output (Max):
    2.09A
    Power (Watts):
    25 W
    Voltage - Isolation:
    1.5 kV
    Applications:
    ITE (Commercial)
    Features:
    Remote On/Off, SCP
    Operating Temperature:
    -40°C ~ 105°C
    Efficiency:
    90%
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Supplier Device Package:
    Control Features:
    Enable, Active High
    Approval Agency:
    Standard Number:
    Category:
    DC DC Converters
    1. How to order JSM2548S12 on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the JSM2548S12 price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of JSM2548S12?
    Image JSM2548S12
    Part Number JSM2548S12
    Manufacturer XP Power
    Series JSM25 (25W)
    Package/Case 6-DIP Module, 5 Leads
    Packaging Tube
    Product Status Active
    Type Isolated Module
    Number of Outputs 1
    Voltage - Input (Min) 36V
    Voltage - Input (Max) 75V
    Voltage - Output 1 12V
    Voltage - Output 2 -
    Voltage - Output 3 -
    Voltage - Output 4 -
    Current - Output (Max) 2.09A
    Power (Watts) 25 W
    Voltage - Isolation 1.5 kV
    Applications ITE (Commercial)
    Features Remote On/Off, SCP
    Operating Temperature -40°C ~ 105°C
    Efficiency 90%