SDM10U45-7.pdf
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of SDM10U45-7.
| Image |  |
| Part Number | SDM10U45-7 | SDM10U45LP-7 |
| Manufacturer | Diodes Incorporated | Diodes Incorporated |
| Series | - | - |
| Package/Case | SC-79, SOD-523 | 0402 (1006 Metric) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | Active | Active |
| Technology | Schottky | Schottky |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V | 40 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 100mA | 100mA |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 800 mV @ 100 mA | 800 mV @ 100 mA |
| Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed | Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed |
| Reverse Recovery Time (trr) | - | - |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 1 µA @ 25 V | 1 µA @ 25 V |
| Capacitance @ Vr, F | 15pF @ 10V, 1MHz | 15pF @ 10V, 1MHz |
| Grade | - | - |
| Qualification | - | - |
| Mounting Type | Surface Mount | Surface Mount |
| Supplier Device Package | SOD-523 | X1-DFN1006-2 |
| Operating Temperature - Junction | -40°C ~ 125°C | -40°C ~ 125°C |