    ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16400F-6TL
    Part No.:
    IS42S16400F-6TL
    Manufacturer:
    ISSI, Integrated Silicon Solution Inc
    Category:
    Memory
    Package:
    54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDIS42S16400F-6TL.pdf
    Description:
    IC DRAM 64MBIT PAR 54TSOP II
    Manufacturer:
    Series:
    Package/Case:
    Packaging:
    Tray
    Product Status:
    Obsolete
    Programmable:
    Not Verified
    Memory Type:
    Volatile
    Memory Format:
    DRAM
    Technology:
    SDRAM
    Memory Size:
    64Mbit
    Memory Organization:
    4M x 16
    Memory Interface:
    Parallel
    Clock Frequency:
    166 MHz
    Write Cycle Time - Word, Page:
    Access Time:
    5.4 ns
    Voltage - Supply:
    3V ~ 3.6V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    54-TSOP II
    Category:
    Memory
    1. How to order IS42S16400F-6TL on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the IS42S16400F-6TL price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IS42S16400F-6TL?
    Image IS42S16400F-7TL-TR IS42S16400F-7TLI-TR IS42S16400F-7TL IS42S16400F-6TL IS42S16400F-7TLI
    Series - - - - -
    Package/Case 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tray Tray Tray
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Memory Type Volatile Volatile Volatile Volatile Volatile
    Memory Format DRAM DRAM DRAM DRAM DRAM
    Technology SDRAM SDRAM SDRAM SDRAM SDRAM
    Memory Size 64Mbit 64Mbit 64Mbit 64Mbit 64Mbit
    Memory Organization 4M x 16 4M x 16 4M x 16 4M x 16 4M x 16
    Memory Interface Parallel Parallel Parallel Parallel Parallel
    Clock Frequency 143 MHz 143 MHz 143 MHz 166 MHz 143 MHz
    Access Time 5.4 ns 5.4 ns 5.4 ns 5.4 ns 5.4 ns
    Voltage - Supply 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V