    ISSI, Integrated Silicon Solution Inc IS42S16400F-7TL-TR
    Part No.:
    IS42S16400F-7TL-TR
    Package:
    54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDIS42S16400F-7TL-TR.pdf
    Description:
    IC DRAM 64MBIT PAR 54TSOP II
    Package/Case:
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Memory Size:
    64Mbit
    Memory Organization:
    4M x 16
    Clock Frequency:
    143 MHz
    Voltage - Supply:
    3V ~ 3.6V
    Operating Temperature:
    0°C ~ 70°C (TA)
    Grade:
    Qualification:
    Mounting Type:
    Surface Mount
    Supplier Device Package:
    54-TSOP II
    Category:
    Memory
    1. How to order IS42S16400F-7TL-TR on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the IS42S16400F-7TL-TR price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of IS42S16400F-7TL-TR?
    Image IS42S16400F-7TL-TR IS42S16400F-7TLI-TR IS42S16400F-7TL IS42S16400F-6TL IS42S16400F-7TLI
    Series - - - - -
    Package/Case 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width) 54-TSOP (0.400", 10.16mm Width)
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tray Tray Tray
    Product Status Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
    Programmable Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified Not Verified
    Memory Type Volatile Volatile Volatile Volatile Volatile
    Memory Format DRAM DRAM DRAM DRAM DRAM
    Technology SDRAM SDRAM SDRAM SDRAM SDRAM
    Memory Size 64Mbit 64Mbit 64Mbit 64Mbit 64Mbit
    Memory Organization 4M x 16 4M x 16 4M x 16 4M x 16 4M x 16
    Memory Interface Parallel Parallel Parallel Parallel Parallel
    Clock Frequency 143 MHz 143 MHz 143 MHz 166 MHz 143 MHz
    Access Time 5.4 ns 5.4 ns 5.4 ns 5.4 ns 5.4 ns
    Voltage - Supply 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V 3V ~ 3.6V