    KEMET C052C472F1G5CA
    Part No.:
    C052C472F1G5CA
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC052C472F1G5CA.pdf
    Description:
    CAP CER RAD
    Capacitance:
    4700 pF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    100V
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Size / Dimension:
    0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max):
    0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    0.200" (5.08mm)
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C052C472F1G5CA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C052C472F1G5CA price and inventory displayed accurate?
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C052C472F1G5CA?
    Image C052C472F1G5CA7301 C052C472F1G5CA
    Part Number C052C472F1G5CA7301 C052C472F1G5CA
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series LDD Comm C0G LDD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 4700 pF 4700 pF
    Tolerance ±1% ±1%
    Voltage - Rated 100V 100V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL Low ESL
    Ratings - -
    Applications General Purpose General Purpose
    Failure Rate - -
    Mounting Type Through Hole Through Hole
    Package / Case Radial Radial
    Size / Dimension 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm) 0.190" L x 0.090" W (4.83mm x 2.29mm)
    Height - Seated (Max) 0.245" (6.22mm) 0.245" (6.22mm)
    Thickness (Max) - -
    Lead Spacing 0.200" (5.08mm) 0.200" (5.08mm)