    KEMET C1206C273F5GAC
    Part No.:
    C1206C273F5GAC
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206C273F5GAC.pdf
    Description:
    CAP CER 0.027UF 50V C0G/NP0 1206
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    SMD Comm C0G
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.027 µF
    Tolerance:
    ±1%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Low ESL
    Ratings:
    Applications:
    General Purpose
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension:
    0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.035" (0.88mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206C273F5GAC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206C273F5GAC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206C273F5GAC?
    Image C1206C273F5GAC7210 C1206C273F5GACTU C1206C273F5GACAUTO C1206C273F5GAC
    Part Number C1206C273F5GAC7210 C1206C273F5GACTU C1206C273F5GACAUTO C1206C273F5GAC
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series SMD Comm C0G SMD Comm C0G SMD Auto C0G SMD Comm C0G
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 0.027 µF 0.027 µF 0.027 µF 0.027 µF
    Tolerance ±1% ±1% ±1% ±1%
    Voltage - Rated 50V 50V 50V 50V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C -55°C ~ 125°C
    Features Low ESL Low ESL Low ESL Low ESL
    Ratings - - AEC-Q200 -
    Applications General Purpose General Purpose Automotive General Purpose
    Failure Rate - - - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric) 1206 (3216 Metric)
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
    Height - Seated (Max) - - - -
    Thickness (Max) - - - 0.035" (0.88mm)