    KEMET C1206H561J5GAC
    Part No.:
    C1206H561J5GAC
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC1206H561J5GAC.pdf
    Description:
    560.PF 50.0V
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    Tolerance:
    Voltage - Rated:
    Temperature Coefficient:
    Operating Temperature:
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    Failure Rate:
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C1206H561J5GAC on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C1206H561J5GAC price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C1206H561J5GAC?
    Image C1206H561J5GACTU C1206H561J5GAC
    Part Number C1206H561J5GACTU C1206H561J5GAC
    Manufacturer KEMET KEMET
    Series SMD Indust C0G HT200C *
    Packaging Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active
    Capacitance 560 pF -
    Tolerance ±5% -
    Voltage - Rated 50V -
    Temperature Coefficient C0G, NP0 -
    Operating Temperature -55°C ~ 200°C -
    Features Low ESL, High Temperature -
    Ratings - -
    Applications Downhole -
    Failure Rate - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC -
    Package / Case 1206 (3216 Metric) -
    Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -
    Height - Seated (Max) - -
    Thickness (Max) 0.035" (0.88mm) -