    KEMET C202C105K5R5CA
    Part No.:
    C202C105K5R5CA
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDC202C105K5R5CA.pdf
    Description:
    CAP CER AXL
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    LDD Comm X7R
    Packaging:
    Bulk
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    1 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    50V
    Temperature Coefficient:
    X7R
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 125°C
    Features:
    Ratings:
    Applications:
    Bypass, Decoupling
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Through Hole
    Package / Case:
    Axial
    Size / Dimension:
    0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Straight
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order C202C105K5R5CA on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the C202C105K5R5CA price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of C202C105K5R5CA?
    Image C202C105K5R5CA7200 C202C105K5R5CA7370 C202C105K5R5CA
    Part Number C202C105K5R5CA7200 C202C105K5R5CA7370 C202C105K5R5CA
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET
    Series LDD Comm X7R - LDD Comm X7R
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Bulk
    Product Status Active Active Active
    Capacitance 1 µF - 1 µF
    Tolerance ±10% - ±10%
    Voltage - Rated 50V - 50V
    Temperature Coefficient X7R - X7R
    Operating Temperature -55°C ~ 125°C - -55°C ~ 125°C
    Features - - -
    Ratings - - -
    Applications Bypass, Decoupling - Bypass, Decoupling
    Failure Rate - - -
    Mounting Type Through Hole - Through Hole
    Package / Case Axial - Axial
    Size / Dimension 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm) - 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm)