    KEMET CKC21C204KCGLCAUTO
    Part No.:
    CKC21C204KCGLCAUTO
    Manufacturer:
    KEMET
    Category:
    Ceramic Capacitors
    Package:
    Datasheet:
    SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITEDCKC21C204KCGLCAUTO.pdf
    Description:
    CAP CER 0.2UF 500V C0G/NP0 2220
    Manufacturer:
    KEMET
    Series:
    KC Link Auto C0G
    Packaging:
    Tape & Reel (TR)
    Product Status:
    Active
    Capacitance:
    0.2 µF
    Tolerance:
    ±10%
    Voltage - Rated:
    500V
    Temperature Coefficient:
    C0G, NP0
    Operating Temperature:
    -55°C ~ 150°C
    Features:
    Low ESL, High Voltage, High Temperature
    Ratings:
    AEC-Q200
    Applications:
    Automotive
    Failure Rate:
    Mounting Type:
    Surface Mount, MLCC
    Package / Case:
    2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension:
    0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max):
    Thickness (Max):
    0.213" (5.40mm)
    Lead Spacing:
    Lead Style:
    Category:
    Ceramic Capacitors
    1. How to order CKC21C204KCGLCAUTO on SENICO ELECTRONICS INTL CO., LIMITED?
    3. Are the CKC21C204KCGLCAUTO price and inventory displayed accurate?
    4. What forms of payment are accepted?
    Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
    5. How is the shipping arranged?
    6. What is the process for return or replacement of CKC21C204KCGLCAUTO?
    Image CKC21C204KCGLCAUTO7210 CKC21C204KCGLCAUTO7810 CKC21C204KCGLCAUTO CKC21C204KCGLCAUTO7805
    Manufacturer KEMET KEMET KEMET KEMET
    Series KC Link Auto C0G KC Link Auto C0G KC Link Auto C0G KC Link Auto C0G
    Packaging Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR) Tape & Reel (TR)
    Product Status Active Active Active Active
    Capacitance 0.2 µF 0.2 µF 0.2 µF 0.2 µF
    Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10%
    Voltage - Rated 500V 500V 500V 500V
    Temperature Coefficient C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0 C0G, NP0
    Operating Temperature -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C -55°C ~ 150°C
    Ratings AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200 AEC-Q200
    Applications Automotive Automotive Automotive Automotive
    Failure Rate - - - -
    Mounting Type Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC Surface Mount, MLCC
    Package / Case 2220 (5750 Metric) 2220 (5750 Metric) 2220 (5750 Metric) 2220 (5750 Metric)
    Size / Dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
    Height - Seated (Max) - - - -
    Thickness (Max) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm) 0.213" (5.40mm)